Autor Tema: Vakcinacija  (Pročitano 9768 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže PMP

• Sr. Member
Vakcinacija
« poslato: 30 Maj, 2012, 13:00:37 »
Kad treba da se primi druga (treca,cetvrta...) vakcina protiv zaraznih bolesti,tj da li mora da bude tacno godinu dana nakon prve?

Van mreže Jadranka

• Hero Member
  • Pol: Žena
  • moj Aki i Mala
Odg: Vakcinacija
« Odgovor #1 poslato: 31 Maj, 2012, 09:48:36 »
Ovo sam ja pronašla na sajtu Labrador club:
Vakcine i redovna nega            
Vakcinišite psa ODMAH, čim ste ga nabavili, ukoliko to prethodni vlasnik nije uradio. Štenci i mladi psi do jedne godine starosti posebno su podložni zaraznim virusnim obolenjima, koja najčešće završavaju smrtnošću životinje. Obratite se stoga veterinaru, koji će psa prvo očistiti od glista (ovo je važna mera za uspešno dejstvo vakcine), a zatim vakcinisati polivalentnom vakcinom protiv štenećaka, mačije kuge, zaraznog zapalenja jetre, leptospiroze i zaraznog kašlja.Štenad se vakcinišu tri puta:
Prvi put sa 7, odnosno 8 nedelja starosti, zatim
sa 11, odnosno 12 nedelja i treći put
sa 17-18 nedelja.
Tako vakcinisana štenad je zaštićena godinu dana. Psi se posle toga vakcinišu jednom godišnje - svake godine do kraja života
Već sa 4 meseci starosti ili neposredno kada se završi vakcinalna serija protiv osnovnih psećih bolesti, psa treba vakcinisati protiv besnila. Vakcinacija protiv besnila je zakonski obavezna i radi se jedanput godišnje do kraja života. Vakcina je bezopasna po zdravlje vašeg psa i nema nikakve neželjene efekte, iako se daje pre navršene prve godine života. Ne utiče na rast i razvoj kao ni na boju očiju ili kvalitet dlake vašeg ljubimca.
Ne zaboravite da psu obavezno četiri puta godišnje date i tablete protiv crevnih parazita (štene se najčešće već rađa sa glistama koje dobija još u materici kuje, ukoliko ona nije bila na vreme očišćena).
Simptomi bolesti :
U cilju postavljanja brže i tačne dijagnoze veterinaru je potreban vaš izveštaj, pa je dobro da odmah na početku, ako ste posumnjali na bolest, beležite sve promene koje ste uočili kod vašeg psa. Npr.:iscrpljenost, brzo zamaranje,odbijanje hrane, upadljivu žeđ,jak zadah iz usta,često povraćanje,proliv,izbacivanje glista,učestalo ili izostalo mokrenje,promena boje stolice,kašalj, kijanje,promene na koži, crvenilo, svrab,promene na sluzokoži (sekret iz očiju ili nosa, zamućene rožnjače),bolna preosetljivost određenih delova tela,otoci, bolovi pri kretanju,grčevi, tikovi,gubitak svesti

VAŽNA NAPOMENA: Posle pete godine života vašeg psa dobro je da se svake godine uradi kontrolna analiza krvi koja će obuhvatiti najvažnije parametre za procenu stanja njegovog zdravlja. Praksa je pokazala da bi se mnoge bolesti mogle sprečiti ili izlečiti ukoliko bi se otkrile na vreme, kao što su npr. bolesti jetre i bubrega čiji simptomi se obično vide onda kada je bolest već uveliko uznapredovala.

Van mreže palvet

• Jr. Member
  • **
  • Pol: Muškarac
« Odgovor #2 poslato: 01 Jun, 2012, 11:32:28 »
Različiti proizvođači vakcina imaju različite protokole za vakcinaciju štenadi. Za koji će se protokol lekar odlučiti najveći uticaj bi trebalo da ima kretanje zaraznih bolesti pasa na područiju na kom radi. Odatle i šarolikosti protokola vakcinacije ,od ambulante do ambulante.
Postoje vakcine koje se daju već od 5. nedelje starosti, koje se mogu dati sa 6 nedelja, a opet ima i onih koje se nikako nesmeju dati pre navršene 8. nedelje života.
Veterinar na osnovu razgovora sa vlanikom i u skladu sa odgovorima koje mu je vlasnik dao , a odnose se na poreklo psa, kako pas živi i da li ima drugih ljubimaca u domaćinstvu određuje protokol za vakcinaciju šteneta, tj. koju će vakcinu i u kom periodu života šteneta upotrebiti.

Van mreže PMP

• Sr. Member
« Odgovor #3 poslato: 01 Jun, 2012, 12:05:25 »
Da,razumem to sve,pitanje je bilo za sledecu vakcinu, "godisnju" .posto znam da se za besnilo vodi racuna o datumu,zanima me da li to vazi i za ovu vakcinu protiv zaraznih bolesti ili se pas moze vakcinisati bilo kad u toku godine?

Van mreže palvet

• Jr. Member
  • **
  • Pol: Muškarac
« Odgovor #4 poslato: 01 Jun, 2012, 13:44:37 »
Najbolje bi bilo godinu dana od predhodne, osim ako nije u pitnanju ženka te da joj vakcinacija pada u vreme trudnoće ili parenja. Onda se vakcinacija pomera za mesec dana pre parenja.

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: 11 Avgust, 2012, 10:37:24 »
Mozda ce nekome zatrebati, a Valdi me inspirisao  sm redface

Reakcija psa na vakcinu

Vakcine za zarazne bolesti sadrze zive viruse u jako malom broju, dovoljnom da izazove imuni odgovor i stvaranje antitela, a premalom da razboli psa/stene.
Znamo vec da se pas/stene pre vakcine prvo ocisti od glista. Mnogi vlasnici smatraju da je to ciscenje protokolarno, "onako", uvereni da njihov pas nema gliste "majke mi"  sm smesko1 . Neki veterinari ujedno ciste psa od glista i vakcinisu. Zasto to nije dobro i zasto je stvarno vazno ocistiti psa pre vakcinacije?
- gliste se kace na zid creva i tako "jedu" hranljive materije. Nasuprot uobicajenom misljenju, one ne plivaju bezazleno kroz crevca psa. Tim svojim kacenjem one znacajno ostecuju zid i sluzokozu creva (otud i krv u stolici kod stenaca/pasa koji nisu odavno cisceni) a samim tim to nije zdrav pas, to je pas sa problemom. Gliste u velikoj meri uticu na imunitet psa samim svojim postojanjem i borbom tela sa njima ( slobodan prevod: telo svaki cas pokusava da zakrpi sve sto gliste ostete). Ako pas/stene ima gliste u vreme vakcinacije, izostaje pravilan imuni odgovor na vakcinu, a to znaci da pas/stene nece biti dovoljno "opremljeno" antitelima da se izbori sa pravim virusom iz okruzenja. U prevodu: reskirate da pas oboli od zaraznih bolesti iako je vakcinisan.

Elem, da se vratim na reakciju.... Pored virusa, u vakcini se nalazi jos svasta-nesto sto se zove "nosac vakcine" to je ono u cemu se virusi odrzavaju do aplikacije. Iako vakcina sama po sebi uposli imuni sistem toliko da pas, posebno stene, moze ceo dan da kunja, desava se i da pas/stene zaista strasno odreaguje na npr taj nosac vakcine.
Ljudi su gubili cela legla zbog toga ( ja znam podatak za Vanguard 5 i 7-valentnu vakcinu). Zasto su te vakcine jos na trzistu ne znam, ali pre nego sto sam sama dozivela strahotu reakcije na vakcinu nisam ni razmisljala o tome, htela sam najbolje na trzistu.
Prva vakcina stencima: jednom recju-jezivo!
5 minuta posle primljene vakcine stenci krecu da povracaju, bez prekida, teturaju, bezvoljni,... Uzas. Zovem veterinara, on kaze da je to moguci sporedni efekat, da se javim ujutru ako ne prestane. Stenci prestaju da povracaju i kao onesvesceni popadaju. 5 za koje sam procenila da su "najgori" drzim po rukama, opet zovem veterinara, on kaze da ne panicim, da se to desava. Posle sat vremena mog ocaja i njihovog spavanja u kom sam samo proveravala da li disu, jedno po jedno se bude kao resetovani, kao da se nista nikada i nije desilo.

Drugi primer je odrasla kujica mog drugog koja je taj dan primila redovnu godisnju vakcinu protiv zaraznih bolesti. To bese davno. Uvece je kuji glava otekla do neprepoznatljivosti. Tadasnji veterinar je objasnio "cudnom alergiskom reakcijom" i savetovao da je odmah dovedemo. Pregledao je kuju, pricao dugo sa njenim vlasnikom, da bi utvrdili da je kuja po povratku sa vakcinacije dobila parce strudle sa makom "za pretrpljeni strah"  sm kolutko sm smesko1 Iako je mnogo, mnogo puta u zivotu dobijala po komadic takve strudle, veterinar nam je objasnio da spi mogu biti granicno alargicni na neku namirnicu (u ovom slucaju mak koji svakako uopste nije namirnica koju psi treba da jedu), sto znaci da u svakodnevnom zivotu ne reaguju na nju, ali sa prvim padom imuniteta razvijaju pravu alergijsku reakciju.
Od tog dana, drzim se pravila da 2-3 dana posle vakcinacije psi dobijaju samo proverene namirnice, a za experimente sluze svi ostali dani u godini.

Van mreže valdi

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #6 poslato: 11 Avgust, 2012, 13:32:02 »
I ja necemu da doprinesem, makar kao inspiracija.
Valdi je vakcinisan 16.07., ociscen poslednji put 28.07. (Drontal sirup) a revakcina planirana za 14.07. Na pitanje da li da ga ocistimo jos jedanput par dana pred revakcinaciju (kako je savetovao odgajivac), vet je bio kategorican da to ne radimo. Vet savetuje ciscenje na mesec dana a odgajivac na 14 dana do 5-og meseca starosti. Ja cu ispostovati veta ali me zanima vase misljenje.

Van mreže Azra maltezer

• Administrator
« Odgovor #7 poslato: 12 Avgust, 2012, 18:05:27 »
I ja necemu da doprinesem, makar kao inspiracija.
Valdi je vakcinisan 16.07., ociscen poslednji put 28.07. (Drontal sirup) a revakcina planirana za 14.07. Na pitanje da li da ga ocistimo jos jedanput par dana pred revakcinaciju (kako je savetovao odgajivac), vet je bio kategorican da to ne radimo. Vet savetuje ciscenje na mesec dana a odgajivac na 14 dana do 5-og meseca starosti. Ja cu ispostovati veta ali me zanima vase misljenje.
Pretpostavlajm da je u pitanju greska u kucanju, pa je revakcinacija planirana za 14. 08. ?
Ako je tako, to znaci da ste vec ocistili stene na priblizno dve nedelje pred revakcinu, mislim da je vas veterinar apsolutno u pravu. Nisam jos cula za ciscenje "par dana" pred revakcinu. Ja praktikujem 7-15 dana pre (razliciti veterinari imaju razlicite metode, svejedno nisam cula da iko od njih kaze par dana)

Van mreže valdi

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #8 poslato: 12 Avgust, 2012, 18:56:57 »
To sam ja krstio na "par dana" jer se tako potrefilo. Odgajivac me je posavetovao da ga ocistim 28.07. i 11.08. pa revakcina 14.08. a ja sam veta pitao da li je to uredu "par dana" pred revakcinu. Samo sam proveravao jer mi je bilo sumnjivo da treba da ga cistim na 3 dana pre revakcine.
Hvala na odgovoru, sad mi je jasno.

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #9 poslato: 12 Avgust, 2012, 23:16:26 »
Kao sto rece Sneza,postoji nekoliko "skola" vakcinacije,ujedno i ciscenja.
Posto gliste stvarno ostete organizam (creva) par dana svakako nije dovoljno da se sluzokoza obnovi,samim tim stene nije potpuno zdravo u tom trenutku. 7-14 dana je pravo vreme.
Stenci se ciste prva 2 puta na 15 dana (razvoj glista traje 15 dana,a nijedan preparat ne ubija jaja glista) a posle na mesec dana,sto uvek pada nedelju-dve pre revakcina i vakcine protiv besnila. Kasnije se ciste 3-4x godisnje i/ili opet pred godisnje vakcine.