Autor Tema: Kako odabrati ljubimca a da ne budete prevareni  (Pročitano 6035 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Diana

• Global Moderator
  • Pol: Žena
Odg: Kako odabrati ljubimca a da ne budete prevareni
« Odgovor #10 poslato: 19 Jul, 2012, 20:51:04 »
Po oglasima "trci,trci pa leglo" koje ima neki min. za preuzimanje,uglavnom se "odgajivaci" otarase stenaca tu do 5-e nedelje :D I potpuno je jasno sto neupuceni buduci vlasnici prevrcu ocima na objasnjenja zasto to nije dobro ni za njih ni za stene,smatraju to preuvelicavanjem... No,takvi ionako ne zasluzuju stene,pa nije za nerviranje :D

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #11 poslato: 20 Jul, 2012, 13:12:27 »
Jos par stvari da dodam (sad kad sam se uozbiljila :D )
- da li vam treba pet ili show kvalitet steneta? Taj ko vam kaze da su "svi stenci isti" laze u najavi. Svaki odgajivac ili vlasnik kuje zna razliku u kvalitetu stenaca,vi ne morate da znate. Po kvalitetu se formira i cena. Kada su svi stenci u leglu "50eura",kupujete macku u dzaku.
- uskladjivanje temperamenata. Taj ko vam kaze da su svi stenci "jednako veseli i inteligentni" laze! Postoje i te kako razlike. Za vase,i dobro tog stenca,raspitajte se o svakom stenetu ponaosob. Ako ste sami mirnog,flegmaticnog karaktera,mali hiperaktivac ce vam napraviti pakao od zivota (nece vas "pokrenuti" vec izludeti),a ako ste sami aktivni,mali flegma ce vas kociti i nece vam biti "dovoljan". Takve razlike rezultiraju razocarenjem i cesto odbacivanjem (izbacivanjem) psa. Ne pricam o razlici izmedju whippeta i engleskog buldoga,vec o razlikama unutar istog legla. Primer: dopada vam se aktivnost labradora. Svi labradori su nestasni i energicni. Ali mali "ukljucen sam u struju 24h" nije to sto ljudi smatraju za slatko razigrano.
- muzjaci sa 2 meseca treba da imaju oba testisa spustena. Proverite obavezno taj "detalj" ako uzimate musko stene!

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #12 poslato: 20 Jul, 2012, 13:45:34 »
Jos nesto: SVI stenci u leglu,na celu sa majkom,moraju biti zdrave,sjajne,polegle dlake,bistrog pogleda,veseli i zainteresovani za Gosta,tj vas. Svako odstupanje od ovoga: pecati bez dlake,perutava koza,krmeljave oci,nezainteresovana stenad,... Su siguran put do kajanja. Osim ako ne uzimate stene samo da bi ucinili dobro delo. Da se razumemo,zdrava,normalna stenad se igraju medjusobno po ceo dan,ceste su ogrebotine od ostrih zubica po stencima,ali to se i za one koji prvi put u zivotu vide psa razlikuje.
Kuja treba da izgleda zdravo i uhranjeno. Do trenutka kada vi birate stene oni vise ne sisaju,pa ne postoji "opravdanje" da je takva zbog beba. Ali dlaka moze da joj bude ocajna,to je normalno u tom periodu,dok se ne srede hormoni.

Van mreže SaleB

• Hero Member
« Odgovor #13 poslato: 23 Jul, 2012, 04:08:34 »
Nažalost, mnogo, 90% ljudi u ovoj državi gleda da kupi psa za 50-100eura, bez papira...kupuju za decu uglavnom ...
Bio sam u takvoj situaciji imao sam sreće, mnogoooooooooooo što sam dobio ovakvog psa kao Ejmi, ali to je srećan kraj...
Naime, za uspeh sam insistirao da hoću psa labradora (iskreno znao sam veoooooma malo, nisam bio ni na kakvim forumima, tj. jesam vrlo kratko)...
Rečeno mi je prvo da gledam samo štene za 50 eura... nažalost...Međutim tražio sam i papire, kako bih mogao ići malo i po izložbama, pre svega zbog ocene...
Po oglasima se dešava  1 u 50 da ne budete prevareni...
Jednom prilikom sam poslao nekom čoveku poruku 'koliko košta štene?' i na šta sam dobio odgovor 50eura. Ja naravno pitao za papire, rekao je 'može, ali pošto niko neće hteti, neće da vadi bezveze'... Po ovome vidite da nisam znao ni za šta, bukvalno...meni je igralo po glavi samo 50 eura i papiri, labrador...nisam znao da mogu biti prevaren...
I napokon mi je tata dozvolio 100eura...i onda je bilo lakše , tražio sam i na kraju dobio ženu koja mi je lepo objasnila da ima odličan rodovnik i sve to ali je 120eura, znači pravo štene labradora , i da nije onako kako svi prodaju pa ni ne liči na labradora.... ali opet cifra je bila 120..
Uglavnom da skratim priču, naišao sam na jedne ljude koji su mi rekli nešto više od 50 eura je sa papirima, i ja došao kući (7 dana pred uzimanje šteneta), i molim tatu, plakao to da rezervišem, i on rekao ok...sutra dan sam zvao, ono prodato..da bi kasnije saznao da ta majka ima lažirane papire!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ubilo me je u pojam, nemate pojma koliko sam srećan što sam naišao i vratio se na Ejmi, presrećan sam..jer je ona predstavnik rase, pravi LABRADOR...
Mislim da oglasi nisu baš način za pronalaženje šteneta...

Van mreže Azra maltezer

• Administrator
« Odgovor #14 poslato: 23 Jul, 2012, 14:28:09 »

Mislim da oglasi nisu baš način za pronalaženje šteneta...
Pa Sale, da smo u normalnoj drzavi bilo bi najnormalnije pozvati kinoloski savez i pitati za informacije. Kod nas je u praksi sasvim suprotno. Najsveziji primer: Prijatelj nas je zamolio da mu pomognemo u potrzi za kvalitetnim stenetom bobtejla. U oglasima nije bilo, pa moj suprug resio da pozove KSS. Ovako tece konverzacija sa izvesnom muskom osobom koja se nije predstavila, posle uvodnih pozdrava:

-Mozete li da mi date broj neke dgajivacnice bobtejla?
-(tip kao iz topa pominje dve Bgd odgajivacnice)
-Za koliko su rasa registrovani?
-(nabraja desetak dok ga moj suprug nije prekinuo)
-OK, recite mi imaju li oni u vlasnistvu nekog bobtejla sa titulom (iako zna da na KSS sajtu ima samo jedan CH bobtejl iz Srbije a taj je iz Zajecara)?
-Ne
-Hocete li mi onda molim Vas objasniti na osnovu cega predlazete bas te dve odgajivacnice?
-Paa , znam da su dobre... (tuc-muc u tom stilu do prekida novim pitanjem)
-U redu, zaboravite sad one dve i dajte mi molim vas broj neke odgajivacnice koja je registrovana samo za bobtejla, eventualno jos samo jednu rasu?
- (on kao trazi) Nema takvih
-Hocete li mi onda, molim vas dati broj telefona vlasnika jedinog CH bobtejla sa vaseg sajta ?
-Otkud vam to da ima samo jedan?
-Otud sto je ispred mene vas sajt na monitoru i imate samo jednog iz Srbije!
-Hm, u redu, ali mi nemamo njegov broj telefona!
-Pa sta je onda poenta KSS-a ako ne drzite brojeve vlasnika sampiona?
-A sta bi vi, da ima i besplatnu reklamu kod KSS-a?

I tako, svaki komentar je suvisan, ja cu u svakom slucaju pre okusavati srecu po oglasima nego se oslanjati na preporuke "strucnih" i "nepristrasnih" sluzbenika KSS-a :)

Van mreže SaleB

• Hero Member
« Odgovor #15 poslato: 23 Jul, 2012, 14:44:21 »
Možda oglasi tipa ZOV ili tako nešto..ali konkretno sam mislio na HALO oglase...

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #16 poslato: 23 Jul, 2012, 16:27:08 »
Kupovina psa preko Halo oglasa je ipak bolje resenje od kupovine steneta iz gepeka ili na izlozbama,zar ne?
Ukupno gledajuci,najkrivlja je zemlja Srbija,za sve ili ako vam lepse zvuci,mi smo krivi sto pustamo da nas magarce. Uz MNOGO srece,moze se naci kvalitetno i dobro odgajeno stene i u kucnim leglima isto kao kod odgajivaca ili obratno,sve je do licne odgovornosti "prodavca" u ovom slucaju vlasnika zenke koja ima leglo. Ni registrovana odgajivacnica nije nikakva garancija da cete kupiti kvalitetno stene,previse je primera odgajivaca od kojih mi je zlo da bi ih navodila sada. Sto znaci da je neophodno da se pre upustanja u kupovinu bilo koje rase naoruzate ZNANJEM o rasi (npr jedno od pitanja za moje stence: da li labrador poraste do 80cm ili kakav je cuvar?),zatim precesljate oglase i preko tel uradite selekciju,nabavite sto bolju zastitnu amajliju i krenete da obilazite legla.

Van mreže Azra maltezer

• Administrator
« Odgovor #17 poslato: 25 Jul, 2012, 14:10:24 »
Možda oglasi tipa ZOV ili tako nešto..ali konkretno sam mislio na HALO oglase...
Sale to je mozda vazilo nekad. Nisu ni preprodavci i stanceri gadljivi na ZOV, tako da mislim da se bas nista ne moze zakljuciti iz toga gde je oglas objavljen :) Pa bas u zadnjem zovu imas prilicno oglasa tipa "stenad svih rasa preko cele godine" !

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #18 poslato: 27 Jul, 2012, 11:43:23 »
Hm... Razmisljam da li da napisem javno pa me proglasite za kompletno neuracunljivu il' da zadrzim za sebe...
Maaaaa...
NIJEDNO moje stene nije otislo iz kuce taj dan kad je "odabrano". Svaki novi vlasnik je zamoljen da prespava odluku i sad kad je odabrao-jos jednom doooobro razmisli o zivotu u narednih 15ak godina.
Kao sto rekoh vec x puta:ja nisam odgajivac,nikada i necu biti odgajivac. Ovakvo "neprofesionalno" ponasanje mi se prosto-moglo :D Stenci su rastrkani po Beogradu,kome je do psa ne bi smelo da mu bude tesko da 2x predje 20ak km. I za Galu,u Bosni,sam napravila luft od 7 dana,da se preracunaju,pre preuzimanja. I da su stenci isli na kraj sveta,isto bih postupila. Sa sve rizikom da se taj neko predomisli-tad bih bila uverena u ispravnost postupka.

Van mreže Dippy

• Newbie
  • *
  • Pol: Muškarac
    • BABY ANGEL OF EDEN
« Odgovor #19 poslato: 29 Jul, 2012, 23:59:18 »
Pozdrav svima

Hteo bi prvo da pohvalim Azru na iscrpnom objasnjenju kako kupiti stene, svaka cast! Takodje pohvaljujem i Dianu na nista manje korisnim savetima, kao i sve ostale koji su doprineli ovoj temi (da ih sada ne nabrajam sve ponaosob) da se sto bolje pomogne pocetnicima da odaberu svog saputnika i novog clana porodice a da ne budu prevareni.

Sve ima svoju cenu, taj put odabira pravog odgajivaca i kvalitetnih i zdravih stenaca cesto dovodi na kraju do neke sume od nekoliko stotina eura (na kraju posta videcete zasto). Ja sam za to da ako biramo svog saputnika za narednih 10-15 godina da ne treba da zalimo, a ako nemamo bolje je i malo sacekati pa sakupiti nego se zaleteti, ali u nasoj zemlji je tesko vreme i kod mnogih ovo ne pije vodu jer je 300eura misaona imenica dati za psa. Ne znam za labradore ali za maltezere znam, ovakav odabir ce dovesti do nekoliko odgajivaca nasoj zemlji a cena od 1.000eura ce svakako mnoge ako ne i sve vratti na pocetak onih Hallo oglasa i ponovnim preispitivanjem maltezera za 50-150eura. Kvalitetan maltezer NE MOZE da kosta toliko!!!

Na mom avataru je nas maltezer Scooby uvezen iz Italije iz jedne od najboljih odgajivacnica na svetu iz CINECITTE, da ne spominjem tacan iznos stenaca kod njih ali cu reci da smo na preporuku naseg priznatiog sudije u svetu uspeli da dobijemo stene i po tri puta nizoj ceni a opet je cena bila par hiljada eura.

Ovo je njena cerka, nas odgoj SERENDIPITI' BABY ANGEL OF EDEN "Dippy"

ciji je tata svetski sampion iz 2010god a i Dippy je postala mladi Evropski sampion iste godine 2010, sto je ne samo jedinstveni uspeh u Srbiji nego i niko na Balkanu nema takav postignut rezultat sa maltezerima (ukoliko gresim neka me neko ispravi), eto malo da s ehvalim ali nije poenta u tome. Ovakav rad sa psima i ulaganje u rasu nikada nema pozitivan skor vec debeli minus iako su stenci po gore navedenoj ceni od 1.000eura pa na vise.

Nazalost u Srbiji niko ali niko nece odobriti ovu cenu ali ce svi ponovo kupiti za par stotina eura stene iz ne proverenog legla sa verovatno laziranim papirima, mozda ne prvo koleno ali drugo, trece je pitanje da li je to to stvarno. Nadace da ce mozda bas oni kupiti ono sto su zeleli i da nece biti prevareni, ali kako sto je Azra napisala i da poraste u retrivera nece posle biti bitno.

Ukratko koliko kosta sve to kod maltezera, nabavka dobrog psa, sa dobrim papirima kosta mnogo, eto aj da kazem od 1000eura pa na vise do nekoliko hiljada. Podizanje tog steneta je jako skupo, razna kozmetika (naravno ako ide na izlozbenu formu) samponi, koncioneri, regeniratori, pakovanja, ulja, cetka koja ne moze biti kao za ljude, materijal za pakovanje psa, izlozbeni sto, ko ovo ne ume sam mora platiti jednom nedeljno profesionalnog groomera da sve to uradi a sve je to skupo. Eto ovakva nega kosta par stotine eura na godinjem nivou
Treba platiti razne clanarine...aj ovo nije tako puno par desetine eura
Odabir parnjaka? Svakako ne Srbija jer ih nema kvalitetnih, mada je u zadnjih par godina uvezeno nekoliko muzjaka iz inostranstva ali bez zapazenih rezultata na svetskom nebu maltezera. Znaci odlazak u inostranstvo, ali pre toga kod veterinara da se odredi pravi termin, jer ipak se putuje nekoliko stotina kilometra ako ne i hiljadu pa da s ene ide za dzabe. To kosta oko pedesetak eura.
Put u inostanstvo kosta nekoliko stotina eura, parenje kosta od 500 do 1000eura, zavisi od parnjaka koji je odabran. Treba platiti gde ce i odsesti za tih nekoliko dana u inostranstvu a to sve kosta i samo povecava krajnju cenu parenja.
Odrzavanje skotnosti kuje takodje kosta, utra zvuk nekoliko puta, razno razni pregledi da li je sve u redu sa kujom i njenom skotnoscu. Kupovina posebne hranje za ovaj period i period posle stenjenja. Stenjenje, hm sta ako dodje do carskog reza koji je sasvim realan (kao sto je nama bilo)? Koji je od 100-200eura, zavisi kod kojeg vetrinara idete.
Odgoj stenati posebnom ishranom takodje kao i majke u ovom periodu, vakcine i pariri sto je neko naveo oko 50eura po stenetu.

Da sumiram stvari, ako se ozbiljno pristupi rasi, da bi se dobili sto kvaliteniji stenci (pravi predstavnici svoje rase jer je to cilj da neko nije prevaren), jedno ovako parenje ne moze da prodje bez 1.500 do 2.000eura i na kraju npr zenka osteni samo jedno stene! Sta onda, hoce li pravi kupac kojeg savetujete da ne bude prevaren izdvojiti pa minimum 1.500eura?!?! Ja mislim da nece i reci ce da to nije vredno. Meni je zao sto je to tako, ali ko ne zeli da bude prevaren i da ima kvaliteteno stene mora biti spreman i da zna da to sve kosta!

Meni je drago da ste o necemu ovakvom ovde pisali ali se bojim da je uzalud i da ce uvek nabaviti psa za par stotine eura. Bar je ovakv asituacija kod maltezera, nadovezujem se za Azru jer sam u ovome, za ostale rase misli m da je lakse ali za svaku rasu pravi kvalitet kosta.

pozdrav svima
Dalibor Marusic