Autor Tema: Nutrivet Instinct  (Pročitano 3594 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mournblade

• Jr. Member
  • **
Odg: Nutrivet Instinct
« Odgovor #20 poslato: 01 Decembar, 2012, 23:48:42 »
Ljudi se često drže onog "psi su mesožderi i treba da jedu meso", što je u načelu tačno. Kukuruz se spominje kao nešto što nije pseća hrana, što je u načelu tačno. "Grain free" dehidrati se apriori uzimaju kao kvalitetniji, što je takođe u načelu tačno.

E, sad, praksa govori i neke druge stvari... Za Orijen, koji slovi kao hrana broj 1 u svetu što se sastava tiče, sam pročitao mnogo komentara u kojima ljudi navode da njihovim psima nije odgovarao. Najčešće se radi o podizanju nivoa enzima u jetri i problema sa bubrezima. Dakle, mladim i aktivnim psima visokoproteinska ishrana generalno odgovara jer sagorevaju te belančevine, međutim, nekom senioru će najverovatnije više odgovarati neki "kukuruzni" granulat nego onaj sa 40+ odsto proteina itd.

Treba da imamo u vidu da za RC radi verovatno najstručnija ekipa stručnjaka na svetu vezano sa nutricionizam ljubimaca, i po meni to treba poštovati, jer ti ljudi ipak znaju nešto više o svemu ovome nego mi. Meni lično su najbolji pokazatelj moji psi. Kada su oni zdravi i lepi i ja sam srećan, tako da je formula prosta.

Još nešto je indikativno, to sam baš primetio vršljajući po netu protekle dve godine, kad smo već kod ove teme.... Ocene kupaca RC-a i sajtova koji ocenjuju hrane za pse se dijametralno razlikuju. Sajtovi kritikuju a kupci ekstremno hvale Royal Canin, dok je sa visokorangiranim (grain-free) hranama slučaj da ih u većoj meri hvale sajtovi nego sami kupci. Dakle, treba biti mudar i bez predrasuda.  sm wink
Mens regnum bona possidet

Van mreže valdi

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #21 poslato: 02 Decembar, 2012, 13:49:42 »
I pre 4 godine i danas mislim i stojim iza toga da je za pse BOLJE da laganije rastu (tice se velikih i posebn- teskih rasa) nego da na RC-u sa 9 meseci izgledaju kao trutovi, lepi ali trutovi.

stvarno verujem da ce ova hrana na cijoj smo temi pokazati kako psi rastu i razvijaju se na necemu sem zitarca.
Ono... smaram, znas vec....  sm smesko1

Ja imam jos 3 meseca fore da mi pas ne bude trut :D.
Mene zanima cime hraniti psa da laganije raste? Koji su rezoni? Samo, slabo mi znaci vise ovoga a manje onoga (al srocih :blink:). A stvarno sam zbunjen. Evo na primeru proteina. Cusicki daje recept sa oko 18%, Brit 28%, RC 29%, NI preko 40% a ja  :whew:.  Znacio bi mi neki okvirni odnos UH:Proteini:Masti.

Ja volim kad smarate, onda nesto i naucim sm smesko1.

Van mreže Mournblade

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #22 poslato: 02 Decembar, 2012, 14:06:27 »
Valdi, nemoj suviše da se opterećuješ brojkama.  :D Sve mu to nekako dođe na svoje. Nije isto 18 odsto proteina u kilogramu hrane i u 300 grama, zar ne? Cusickovog recepta ćeš dati gotovo kilogram za obrok, što mu dođe poprilično proteina, dok ćeš recimo NI dati tristotinak grama. Samo posmatraj svog psa, temeljno, to je najbolji recept.

Na mreži Diana

• Global Moderator
  • Pol: Žena
« Odgovor #23 poslato: 02 Decembar, 2012, 16:11:48 »
Nije isto 18 odsto proteina u kilogramu hrane i u 300 grama, zar ne?

Ne zezaj, pa ovo I JA znam  sm redface :itwasntme: Naravno da je isto  sm smesko1 18% od koje god kolicine je 18%  :nod: U prvom slucaju ce pas uneti 1kg HRANE i 18% proteina a u drugom slucaju 300gr i 18% proteina I jedna granula sadrzi 18% proteina.
Svakako nisam prava osoba koja ce raspravljati na temu matematike  sm redface zato necu zalaziti u dublju analizu  :shake: sm redface

I pre 4 godine i danas mislim i stojim iza toga da je za pse BOLJE da laganije rastu (tice se velikih i posebn- teskih rasa) nego da na RC-u sa 9 meseci izgledaju kao trutovi, lepi ali trutovi.

stvarno verujem da ce ova hrana na cijoj smo temi pokazati kako psi rastu i razvijaju se na necemu sem zitarca.
Ono... smaram, znas vec....  sm smesko1

Ja imam jos 3 meseca fore da mi pas ne bude trut :D.
Mene zanima cime hraniti psa da laganije raste? Koji su rezoni? Samo, slabo mi znaci vise ovoga a manje onoga (al srocih :blink:). A stvarno sam zbunjen. Evo na primeru proteina. Cusicki daje recept sa oko 18%, Brit 28%, RC 29%, NI preko 40% a ja  :whew:.  Znacio bi mi neki okvirni odnos UH:Proteini:Masti.

Ja volim kad smarate, onda nesto i naucim sm smesko1.

Uopste nije tesko, samo treba da shvatis osnovu, posle sve ide glatko. Pazi, ja sam plavusa i kad ja mogu da razumem onda ti treba da razbijas ovu temu  :nod:

U prirodi ne postoji meso sa preko 20%-25% proteina. Dakle, sve i da takvu ishranu ne zovemo prirodna ishrana ne mozes da nabiflas psu preko tih 20% ako psa hranis spremanom hranom.
Sad ti pitas odakle u RC-u 29% ili u NI 40% (za koje sam ja odmah rekla da je previse)? Iz drugih izvora sem mesa, najcesce zitarica i/ili drugih filera (repe, batata, povrca,...)
Ta (velika) kolicina protena psa "tera" psa da raste brze nego sto treba, kosti mu ne prate rast tela i eto belaja. Toliko proteina nikako ne moze da bude dobro, ali ljudi vole da procitaju da ima "mnogo", pa cega god...
Kad je Nona bila stene, a sumnjicava vec kako jesam, dala sam se u smaranje velikih, ozbiljnih odgajivaca sirom sveta kako hrane svoje pse. Naravno, bilo je tu mnogo vise onih koji hrane granulama, ali... SVI DO JEDNOG su rekli: "do 5, meseca hrana sa 30% proteina, posle 5-og meseca do 25% proteina!" To je kod nas jako tesko naci, tj nisam sada bas sigurna 100% mislim da je RC maxi Junior imao oko 32% proteina a Bento Maxi Growth 26-27% pa smo presli na Maxi Growth neko kratko vreme do prelaska potpuno na spremanu hranu.

To je ujedno i odgovor na tvoje pitanje: psi laganije rastu na manje proteina. Nikakva nauka, samo se seti cime se tove domace zivotinje i zbog cega: sto brzeg prirasta, upravo valikim % proteina. Kod pasa takav prebrz rast kosti ne mogu da isprate pa dolazi do raznih deformiteta, bla-bla.... Nije mi tesko da pisem opet, nego ne bih bas totalno da smorim  sm redface

Van mreže Mournblade

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #24 poslato: 02 Decembar, 2012, 17:09:29 »
Citat
Ne zezaj, pa ovo I JA znam    Naravno da je isto   18% od koje god kolicine je 18%   U prvom slucaju ce pas uneti 1kg HRANE i 18% proteina a u drugom slucaju 300gr i 18% proteina I jedna granula sadrzi 18% proteina.
Svakako nisam prava osoba koja ce raspravljati na temu matematike   zato necu zalaziti u dublju analizu   

Di, je l' me to zezaš ili ti je kosa danas posebno plava?  sm wink

18 odsto od kilograma je 180 grama. 18 odsto od 300 grama je 54 grama. 40 odsto od 300 grama je 120 grama. Dakle, sa kilogramom pojedene hrane Cusickovog recepta, uneće više proteina nego sa 300 g NI, odnosno isto kao 450 g NI.

Na mreži Diana

• Global Moderator
« Odgovor #25 poslato: 02 Decembar, 2012, 17:24:16 »
Hm... Otkud ti sad grami? Neeee zbuuuunjuuuj meeee,2god mi je trebalo da skontam to.  Zanemari sad kolicinu,zadrzimo se na % sm plaz1 18% od 100gr,1kg ili 15kg spremane hrane je uvek 18% Kolicina se menja (tvoji grami sm plaz1 ) ali ne i procenat.
18% proteina jedne granule ili dzaka (ili 300gr) je uvek 18%.
Ili mislis da ako pas jede 600gr istih tih granula unosi 36% proteina? Nije logicno zar ne?
Ako junece srce ima 19% proteina (npr,mrzi me da trazim sad) ako tvoja Naomi pojede 250gr unece u sebe 19% proteina,isto kao pas koji pojede 1kg srca. Kolicina MESA naravno da nije ista,ali kolicina proteina jeste.

Na mreži Diana

• Global Moderator
« Odgovor #26 poslato: 02 Decembar, 2012, 17:43:38 »

18 odsto od kilograma je 180 grama. 18 odsto od 300 grama je 54 grama. 40 odsto od 300 grama je 120 grama. Dakle, sa kilogramom pojedene hrane Cusickovog recepta, uneće više proteina nego sa 300 g NI, odnosno isto kao 450 g NI.

Znam sta te buni, posto ja stvarno nisam mogla da to nacrtam u glavi  sm redface Ako je tvoj sako napravljen od 70% pamuka i 30% elastina, da li ce covek duplo veci od tebe i nosi isti model nositi na sebi 140% pamuka? A ako je od istog materijala napravljena kravata, da li ona onda ima 10% pamuka i 0,2 elstina-sta je ostatak?  sm wink

Zamisli to ovako: jedna granula je mix svega i mesa i masti i zitarica, bla-bla.... od cega je 18-i DEO protein. Ako pas pojede 1 granulu pojesce 18% proteina. Ako pojede 10 granula pojesce vise GRANULA ali jednak procenat proteina, prosto ne moze vise jer SVAKA sadrzi 18%. Ceo dzak granula ima 18% proteina, ako tako pise na deklaraciji.

Kos spremane hrane je ista stvar, ako prosecno hrana sadrzi 18% proteina koliko god da je pas pojede uvek ce DEO proteina biti 18%

Dakle, ako pas jede preporucenih 18% iz spremane hrane i pojede 1,5kg te hrane on ce uneti u sebe 18% proteina kao i onaj koji jede 200gr.. Ako pas jede 80gr NI sa 40% proteina on ce uneti 40% proteina jednako kao i onaj koji jede 550gr.

Ovo sam 100% u pravu, Nikola je ospice dobio dok mi to nije utuvio u glavu. Mozda ne objasnjavam najbolje, ako te ne mrzi,imas na BK gde je on to objasnjavao bas onako, strucno.

Znam sta ces razumeti  sm redface

- ako litar benzina ima 98 oktana, koliko OKTANA ima cisterna tog istog benzina a koliko flajka od 2l ? sm smesko1
- ako kupis mindjusice zeni od 18-okaratnog zlata i od istog tog zlata sebi lanac od 150gr, koliko tvoj lanac ima KARATA?

Ako nisam uspela da objasnim, onda....  :cry: :cry:

Van mreže valdi

• Jr. Member
  • **
« Odgovor #27 poslato: 02 Decembar, 2012, 17:55:26 »
Joj, ja izazva raspravu sm redface. Cekajte, ne mogu sa tableta, kad se vratim kuci dajem objasnjenj.

Na mreži Diana

• Global Moderator
« Odgovor #28 poslato: 02 Decembar, 2012, 18:02:09 »
"Grain free" dehidrati se apriori uzimaju kao kvalitetniji, što je takođe u načelu tačno.

Ako si razumeo prethodne postove da se vratim ja na ovo, ako nisi... moracu da promenim farbu, da bi ljudi shvatali sta zelim da kazem  sm plaz1 (kad smo kod toga... ako u moju farbu ide 9% hidrogen a ja hocu da se farbam sa 3 farbe, i dalje ce to biti 9% hidrogen, jer ako bi bio 27% bila bih celava skroz  sm smesko1)

Mislim da su grain free hrane super stvarcica za pse koji su bolesni, podebeli, ne tolerisu zitarice, .... Ali generalno, vlasnici se jako malo zanimaju za ishranu pasa, pa grain free granule ispadose super mamipara i adut fensi vlasnika  sm kolutko Zdrav pas nema razloga da ne unosi zitarice u nekoj normalnoj kolicini. Insistirati na grain free hrani samo zato sto nema zitarice je bezveze....
Grain free hrane UGLAVNOM imaju dosta visi % mesa od "obicnih" hrana i to je dobro, naravno. U slucaju NI 60-i kusur % mesa je stvarno odlicno. U poredjenju sa (tvojim omiljenim  sm plaz1) RC-om koji ima koliko? 27% mesa  sm cepko sm cepko NI je vrh vrhova hrana.
Npr, N&D hrana je stvarno bila promasaj, ma koliko bila grain free i ma koliko zvucala fensi. Pored Totw-a, ovo sada je prva ozbiljna hrana koju nasi psi imaju priliku da probaju, pa da vidimo rezultate za 3-4 godine, ja se iskreno radujem   sm love sm love

Na mreži Diana

• Global Moderator
« Odgovor #29 poslato: 02 Decembar, 2012, 18:08:11 »
Joj, ja izazva raspravu sm redface. Cekajte, ne mogu sa tableta, kad se vratim kuci dajem objasnjenj.

Daleko bilo da je rasprava  sm redface Razmena misljenja i usput ucenje  :nod: Tako vec moze  :nod: