Autor Tema: Ishrana štenaca - uopšteno  (Pročitano 44272 puta)

0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Diana

• Global Moderator
  • Pol: Žena
Ishrana štenaca - uopšteno
« poslato: 22 Mart, 2012, 09:21:49 »
Štene je mali pas  sm redface sm smesko1
Jeste, majke mi  sm smesko1 Nije ni svemirac, ni astronaut, jednog dana, uz dobru negu i pravilnu ishranu postace pas u "standardu" onakav kakvog ste ga zeleli.
Prvu recenicu je jako vazno da uvek imate na umu, jer se veoma lako zaboravi, potisne, previdi... cak i oni koji su vec imali veci broj pasa, imaju decu koju su podigli zdravu i pravu,  sa novim stenetom imaju taj "problem"- kuku meni, sta cu sada?  sm smesko1
Prepustite svoje odluke zdravom razumu i logici, ne nasedajte na marketinske trikove i "dobronamerne" savete, radite onako kako osecate da treba i koliko vam mogucnosti dozvoljavaju.

Pravilan razvoj steneta zavisi od mnogo faktora, najpre genetike, zatim ishrane, pravilne imunizacije, pa aktivnosti, smestaja,....
"Ostalo" cemo samo ukratko:
- stene dobre, zdrave genetike moze biti hranjeno prosecnom hranom i izrasce u zdravog psa. Sa stenetom lose genetike vec niste te srece i moracete da ulozite dodatan trud da bi izraslo zdravo. Sa stenetom dobre genetike "imate pravo" tu i tamo na koju greskicu, sve je ispravljivo, dok sa stenetom lose genetike morate raditi sve po p.s.-u Trebalo bi da zakljucim sa: ne stedite kada kupujete stene, to je investicija za narednih 15ak godina a 100 eura pravi BITNU razliku.... ali necu. Svako se prostire prema svom guberu.
- stene MORA da zavrsi ciklus imunizacije onako kako ga vas veterinar propisuje. Najcesce je to: 7. nedelja prva vakcina, 11. nedelja revakcina. Do tada stene NE IZLAZI napolje no pod razno, ni na sekund, ni "samo da piski". 10 dana posle revakcine je bezbedno i stene krece u setnje. 15. nedelje stene prima booster (druga revakcina) i tada je kompletno zasticeno, zavrsilo sa vakcinama za narednih godinu dana. Vakcinu protiv besnila stene prima (po zakonu sa navrsena 3 meseca) 20ak dana posle boostera.
- Stene do kraja rasta i razvoja treba da upraznjava aktivnosti onoliko koliko HOCE i MOZE! Igra sa drugim psima u parku, lagane setnje, NIKAKO istrcavanje, plivanje kada ono pozeli da udje u vodu i to je to. Nikakvo forsiranje bebca dok ne stasa!
- Stene se odgaja u cistom i suvom, bio to box ili kuca. U kuci je parket/laminat apsolutno zabranjen ako zelite dobro svom stencu. Pokrite klizave povrsine tepisima/itisonima dok mu zglobovi ne okostaju pravilno, mada bi najbolje bilo da tako ostane do kraja zivota.
Stenetu je svez vazduh neophodan, jos neophodnije mu je sunce. Izvedite stene svaki dan nekoliko puta po lepom vremenu da se izigra, istrci, nadise vazduha i osunca. Cak i zimi ima dovoljno sunca, samo ne sme da vas mrzi, lovite svaki slobodan, zlacani minut da stene primi svoju "dozu" vitamina D.

A sad se vracamo ishrani  sm wink zato smo i ovde.
Na stenetu NE SMETE stedeti dok raste i razvija se! Zapamtite: ono sto propustite da "platite" kroz dobru hranu, platicete na kraju veterinarima. Ono sto "date" stenetu do kraja rasta i razvoja (12-24 meseca zavisi od rase) dali ste mu za ceo zivot!
Naucite stene od prvog dana da jede sve: i voce i povrce, i mlecne proizvode, i parce mesa, i junecu kost. Nikada ne znate sta sutra nosi, mozda vam i zatreba, ma koliki protivnik takve ishrane bili.
Dajte stenetu s vremena na vreme svezu sargarepu, ne vari je, ali zadovoljstvo krckanja nema cenu  sm love sm love
Dajte mu veliku junecu kost, da glodje, vezba vilicne misice, mnogo ce vam stvari sacuvati u vreme menjanja zubica.
Vodite se, kao sto rekoh logikom, ne plasite se, stene je samo mali pas  sm smesko1
Nema psa koji ne bi guzu prodao za smoki ili dva  sm smesko1 Pre ili kasnije dace ga i vi vasem stencu, zato se ne opterecujete time  sm wink Ali mu isto tako ponudite i komad jabuke, parce lubenice, mandarinu,....
APSOLUTNO i zauvek zabranjeno je: crni luk, cokolada, grozdje i zivo svinjsko meso! Sve ostalo dolazi u obzir i pozeljno je davati sto cesce.

Postoji nekoliko nacina ishrane stenaca:

* Dehidrat (granule)

Bez zelje da ulazim u psihologiju, ali "bodu oci" dva profila ljudi koji pse hrane iskljucivo i samo granulama:
- oni koji nemaju vremena, bilo da puno rade pa se i sami hrane po fast food-ovima, bilo da imaju puno pasa, pa je nemoguce spremiti svaki dan toliko obroka.
- oni koje su veterinari/odgajivac/slucajni prolaznici ubedili da je to jedini ispravan, balansiran vid ishrane.

Kako bilo, ako je vasa odluka da stene hranite granulama, zapamtite da NE SMETE da stedite! Pedigree nisu dobre granule, ma sta vam prodavac u pet shopu rekao!
Za trazenje i nalazenje zaista dobrih hrana vise imate ovde:

http://ishranapasa.com/index.php?topic=20.0

U skladu sa mogucnostima, ne morate stene hraniti najskupljim (koje NISU i najkvalitetnije) a vise o tome imate ovde

http://ishranapasa.com/index.php?topic=92.0

Vodite racuna o kategorijama hrane, npr za velike rase su namenjene linije Maxi Junior, Maxi Growth,.... sto zbog velicine granula, sto zbog samog sastava tih granula, prilagodjenih bas stencima velikih rasa.

* Drugi nacin ishrane je prirodnom hranom:

Sveze ili tek "lako" prokuvano meso, da bi se ocuvalo bogatstvo vitamina, minerala i ponajvise enzima.
Zahteva nesto vise vremena, ali dobrom organizacijom i uz malo maste spremanje hrane je na kraju zadovoljstvo. Mnogo ljudi ne kuva sebi, ali sprema svojim psima  sm smesko1
Stene jede istu hranu kao odrastao pas, razlike su sledece:
- stenetu je potrebno 70% mesa u ishrani, dok odrastao pas sasvim lepo funkcionise i sa 50-60% (sto je daleko iznad procenta mesa i najboljih granula)
- stene u svakom obroku treba da ima deo mlecnih proizvoda
- stene zahteva raznovrsniju ishranu ( u smislu da odraslom psu mozete davati 7 dana junece srce sa prilozima i nece mu ama bas nista faliti, dok stencu morate cesce menjati vrste mesa)
- stenetu je neophodna porcija-dve-tri ribe vise nego odraslom psu

U pocetku cete mozda morati da meljete hranu stenetu, ali tako brzo rastu.... I vec sa 3 meseca se sasvim lepo izbore sa pilecim ledjima, npr.
Dajte mu sto cesce krisku sira, mlevene ljuske jaja dok raste su potrebne svakodnevno, sve sto sadrzi hrskavicu (pileca ledja, ostaci od filetiranja belog mesa, juneci grkljani, teleca rebra,....) je vise nego neophodno. I to je sva nauka  sm redface GLEDAJTE STENE, ono ce vam samo sve reci  sm wink Ne dozvolite da se ugoji, bolje je da je stene na mrsavije dok raste,ima kad da dobija masu.

Vise o prirodnom nacinu isharen imate ovde

https://docs.google.com/document/d/1kSlCvdD9leRFtJWb9r6x9G3M2_1Gd7LwrzzpuNAVuPk/edit?authkey=CIqrmKkB&authkey=CIqrmKkB&pli=1

http://ishranapasa.com/index.php?topic=41.0

uostalom, sirom ovog foruma, svuda su recepti  sm smesko1 Ponovicu jos jednom: i VASE stene je samo mali pas! Mozete primeniti bilo koji od ponudjenih menija, samo prilagodjenih vasem stencu (necete stenetu od 2 meseca dati 1/4 juneceg srca u komadu vec iseckati, niti cete mu dati junece rebro koje mu u tom uzrastu sluzi za igru i posle kog ce ostati gladno,...)

i poslednji nacin ishrane-kombinovano granule i prirodna ishrana

za nesigurne i one koji nisu vicni kuhinji, mozda i najbolji nacin. Stene ce kroz granule uneti dovoljno vitamina i minerala, a kroz prirodnu ishranu sve sto treba da unese svezim namirnicama, i naravno "extra meso".

Za kraj ovog dela ostavicu vam jednu slicicu za razmisljanje:

Stene na slici je staro 3,5 nedelje, izrasli zubici a ovo je prvi susret sa mesom  sm love sm love Za neverovati je sta instinkt radi, cak i kad su tako mali  sm love

Van mreže dusanka

• Full Member
Odg: Ishrana stenaca - uopsteno
« Odgovor #1 poslato: 05 April, 2012, 16:23:19 »
Ja cu napisati kako sam otprilike sastavila obroke za ovu moju smizlu koja je sada stara skoro pa 7 meseci i ima 7,5 kg. Zamolila bih te Diana, naravno i ostale, za savet ako nesto nedostaje, ako je necega previse, ako nesto treba da se menja ....
Obrok je otprilike oko 160-200 gr (od toga je oko 110-140 gr meso i ostatak voce, povrce i ugljeni hidrati) + na sve to mlecni proizvodi. Dnevno ima 2 takva obroka.
Meso - junece, konjsko, pilece (sve zivo)
         - juneca ili pileca djigerica ziva (jedan obrok nedeljno)
         - riba (3 obroka nedeljno)
Jaja - prepelicje celo sa ljuskom (3 puta nedeljno)
Mlecni proizvodi - jogurt, kiselo mleko, kefir (svaki dan jedna solja) ili mladi sir
Voce i povrce - sve sto imam u kuci, povrce isto dajem sveze
Masti - laneno, konopljino, maslinovo (svaki dan po jednu malu kasikicu i svaki dan drugu vrstu ulja, pa u krug)
         - i svaki dan pored ulja koje je u jednom obroku, u drugi obrok stavljam mlevene semenke lana, susama, 
           suncokreta i bundeve
Ugljeni hidrati - ovsene, razene pahuljice ili pirinac (najcesce integralni) ili parcence integralnog hleba 

To bi bilo to, a vi vicite ako nesto nije dobro

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #2 poslato: 05 April, 2012, 18:28:24 »
Anu cemo da uposlimo da radi u logoru,uzivace :D

Moji stenci za koji dan pune 6 meseci i meni su jos uvek bebice,pa i ako su prerasli majku :D Ali,i bez toga,ljude uglavnom zanima kako da hrane stence od kako dodju kod njih pa do nekih godinu dana (sto i jeste najbitniji deo u pravilnom formiranju psa) tako da ja to ne bih razdvajala,lepo je da imaju sve na jednom mestu.

Dusanka,ono sto mogu da kazem je: nije ni cudo sto je Tea tako lepa i negovana! Sve sto unosi u sebe se odrazava na njen izgled,posebno dlaku koja je ukras svake pudle,i sad je sve jasno :D
Posebno mi se dopada sto su uh trenutno na minimumu,ima kad da se malo "popravi".
Nemam ama bas nikakvu zamerku. Odlicno sastavljen nedeljni jelovnik!!

P.S. BAS sam se napregla da smislim,TOLIKO je dobro! Nemate med :D  Povremeno,pola kasicice za tu mrvu je dosta. Visestruko koristan,bla-bla,sve znate sigurno,pa eto ideje :D
Svaka cast,stvarno!

Van mreže dusanka

• Full Member
« Odgovor #3 poslato: 05 April, 2012, 18:42:03 »
Hvala Diana, ubacujemo i med od sutra  sm wink
Samo jos jedno pitanjce, videla sam ovde da se spominje i riblje ulje. Da li je potrebno da joj i to dajem, pored ovih drugih vrsta ulja, koje sam nabrojala?

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: 05 April, 2012, 19:24:48 »
Napisacu sve,obecavam,samo kad ugrabim vremena,znas koliki je to posao... Pa jos da iskopam slike,iiiihaaaj!

Dusanka,sem u slucaju kada pas ima neki problem (npr sa dlakom,kozom,itd) ne treba preterivati. Tea dobija sasvim dovoljno uljarica,ponavljam se,ali vidi se na njoj. Obroci ribe ispunjavaju ostale potrebe (vit.D,omega 3 i 6...) mislim da nema potrebe dodavati jos nesto.

Van mreže Kiza69

• Hero Member
« Odgovor #5 poslato: 05 April, 2012, 19:51:27 »
uposlite me gde god hoćete, ali ja ovde još nisam videla kako sastaviti obrok za štene od dva meseca (u tom dobu ih vlasnici najčešće uzimaju) ili obrok za štene od mesec dana. ili za mlađe.
tada je panika, a ne kada već imaju sve zube i uveliko se razvijaju

Ja sam bio u toj situaciji. Stene je kod mene doslo sa 5 nedelja, upravo skinuto sa sise. Srecom na balkankinology forumu nedelju dana pre nego sto sam otisao po stene, zapadne mi za oko tema o ishrani sirovim mesom.
Prvi obrok mu je bila mlevena junetina, koju je prosto usisao. :) Naravno, nabavio sam ja i vrecu RC-a za nedaj Boze....ali je te granule mrljavio i slabo jeo, dok je sirovo i bareno jeo ko lud.
Diana me posavetovala za neke detalje o sirovom mesu i oko "dodavanja suplemenata" (citaj dodavanje Ca), koje su mi svi odreda preporucivali (mislim na vet i "iskusne vlasnike" pasa :))
Svaki dan mlecni obrok, kasicica mlevene ljuske od jaja, kasicica mlevenog Dime zacina, riba par puta nedeljno  .....  i rezultat je veselo stene koje nije debelo (a vec ima 20-ak kg sa 4 meseca) i svako od prolaznika koga sretnemo zalepi se za njega i kaze kako je lep i napredan (a ja pljuckam, protivu uroka) :)

PS  Ustvari, juce je Munja dobio prvi suplement.... cerkica je slikala napolju temperama i nije ih pokupila sa stola, pa se Munja dokopao jedne .... PLAVE  :)     Prvo je dobro izvakao tubu, a posle je olizao noge i stomak  sm cepko   Sad mi je to smesno, ali sam juce bio toliko ljut na cerku da je za malo izbegla batine. Srecom , sve se opralo ....

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: 07 April, 2012, 00:14:46 »
Aj' da ispunim obecano i ovde sm redface
Na zalost, stari racunar mi je umro, slike koje su ostale na njemu cu mozda nekada izvuci, trenutno sto imam i nije nesto..

I pored silnog truda da stencima bar ponekad uvalim palentu... nije mi bas polazilo za rukom sm redface labradorcici koji jedu masnu krpu, palentu kako god je ja (po mojim merilima) ukusno spremila nece pa nece... Dovijala sam se, dovijala i dovijala, i na kraju nasla recept koji pojedu mozda jednom mesecno sm smesko1

skuvana palenta, puno mladog sira, pavlaka, jogurt ili domace kiselo mleko i med.

malo kuvanog pirinca sa sargarepom, mlevena pileca ledja i kuvano jaje

preliveno jogurtom

kuvani pirinac sa povrcem, ziva mlevena  i mlad sir

neuspeli pokusaj davanja ribe sm smesko1 kuvanu je nikako nisu hteli, a ovde je pirinac, povrce i papaline.

al zato ovako jedu kao blesavi sm smesko1 odledjene papaline, ikra, kasika obarenog povrca kao prilog.

Njihov omiljeni bezmesni obrok

kuvani griz "razblazen" na kraju kozjim mlekom, dodata jaja dok je jos vrelo a kad se prohladi kasika meda ili mleca sta imam

Ipak, ono sto nikada ne odbijaju i sto sigurno najvise vole je:

Van mreže Jadranka

• Hero Member
  • moj Aki i Mala
« Odgovor #7 poslato: 13 April, 2012, 20:13:57 »
Tek od pre par dana sam član ovog uvaženog foruma, čitam redom sve, ali nisam naišla na ono što me trenutno najviše muči.Nadam se da će mi neko pomoći, a da pri tom neću ponavljati nešto što je možda već objašnjeno negde. Naime, zahvaljujući ovom forumu definitivno sam krenula u promenu ishrane mog Akija, labradora od 8,5 meseci. Počela sam da postepeno primenjujem navedene lepe recepte , kuvam mu i vidim da je oduševljen. Naime sa RC granulama smo došli u fazu da jede samo ako ga hranimo iz ruke, mada sam mu tu obavezno dodavala kuvanu piletinu, junetinu i povrće, mlečne proizvode. Sa ovim pripremljenim jelima nema tih muka, oliže sve! E sad pitanje! Aki trenutno ima 35 kg, mislim da lepo izgleda, a mene interesuje koliko grama mesa je neka dnevna količina, ostalo ću lako izračunati sama. Napominjem da jede tri puta dnevno. Molim za pomoć!

Van mreže Diana

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: 13 April, 2012, 23:41:09 »
 sm redface Hvala puno na ovako lepim recima sm redface trudicemo se da vas ne razocaramo, ali najvece hvala vam duguje taj malo blentravac koji sada jede onako kako zasluzuje  sm love sm love sm love

Aki je dovoljno "veliki" i metabolizam mu se dovoljno usporio da nema potrebe da sebi komplikujete zivot sa 3 obroka dnevno. 2 su sasvim dovoljna.
Stenci bi trebalo da u obroku imaju 60-70% mesa. Kad mi kazemo "mesa" to znaci ukupno i misica i iznutrica i kostiju. Sa tom kilazom i kao stenac koji jos raste, verujem da jede oko 2kg hrane dnevno ako ne i vise? To bi znacilo da mu treba oko 1,5kg mesa. Zvuci puno? A nije  sm redface npr jedna pileca ledja imaju oko 500gr, moji stenci od nepunih 6 meseci za dorucak smazu po 2 kom sm redface ( malko su debeljuskasti, al Boze moj  sm smesko1) Za druga dva obroka dobiju odprilike tu neku kolicinu koju sam gore napisala, sto srca, piletine, grkljana, repova,.... ribe u obroku pojedu oko pola kg. Naravno, ne jedu svaki dan pileca ledja, uzela sam samo kao primer  sm redface

Nema potrebe da se opterecujete previse merenjem, samo gledajte Akija, sve ce vam on sam reci. Kada krene da se goji smanjite mu porcije, ako krene da mrsavi povecajte i to je sva nauka  sm smesko1

Van mreže Jadranka

• Hero Member
  • moj Aki i Mala
« Odgovor #9 poslato: 14 April, 2012, 09:13:38 »
Puno hvala sm love